|
|
|
| Startsida | | | Nyheter | | | Funktioner | | | Ladda hem | | | Köp licens | | | Support | | | Gästbok | | | Länkar | | |
|
|
Gästbok, september 200516:e september 2005, Johnny Lindqvist: Hej Här kommer ytterligare ett sätt att behandla dubbla efternamn. Jag sätter bindestreck emellan. Min lösning ser alltså ut så här Oxenstierna-af-Eka-och-Lindö. Johnny Lindqvist 11:e september 2005, Stig Boberg: Knut Ångström efterlyser ett sätt att kunna behandla dubbelnamn som ett namn (en sträng). En metod som används både på en del ställen i Windows och t.ex. i sökprogram som Google är att använda citationstecken. Efternamnet Jansson Pettersson skrivet utan citationstecken betraktas som två strängar medan "Jansson Pettersson" betraktas som en sammanhängande sträng. Den möjligheten skulle som jag ser det lösa problemet med "Oxenstierna af Eka och Lindö". /Stig B 9:e september 2005, Mikael Lundberg: Hejsan, skulle vilja höra hur ni släktforskare som använder MinSläkt går till väga för att på ett enkelt och strukturerat sätt lägga in information om en persons yrke/sysselsättning. I min släkt har jag en del präster så låt mig ta dem som exempel. Jag har inte kommit på något eget riktigt bra sätt ännu, men vill ha så mycket information med om personen som möjligt; såsom om var de har varit prost, kyrkoherde osv. Eftersom det blir en hel del information för varje yrkesroll har jag valt att inte lägga detta direkt under fliken Personuppgifter > Allmänt > Yrke/sysselsättning: utan där bara nämnt kort vad de sysslat med, typ "Kyrkoherde och prost". Sedan har jag skapat en egen händelse, t.ex. "Kyrkoherde" och lagt denna under Personuppgifter > Händelser för att därunder kunna specifiera vart och när detta yrke har utövats, och dessutom kunnat lägga till ytterligare noteringar. Jag är lite osäker på om detta är det smidigaste sättet att göra detta på, så om någon annan har ett annat system så är jag mycket nyfiken på att se hur det fungerar!
Hälsningar 7:e september 2005, Jan Karlberg: Funderade som Knut skrev den 7:e september. Kan man i någon framtida version ha två allternativ. Att Jag exempelvis kan kryssa i för att visa dubbelnamn eller enkelnamn i statistikrapporten? Mvh / Jan Karlberg 7:e september 2005, Knut Ångström: Vid framställning av statistikrapporter finns mycket smått och gott. Men frekvens av efternamn blir helt missvisande. Statistiken avser isolerade ord i efternamnen. Alltså blir efternamnet 'Oxenstierna af Eka och Lindö' fyra förekomster i statistiken nämligen 'Oxenstierna', 'af Eka', 'och' och 'Lindö'. Du har svarat mig att problemet är komplicerat. Jag vill påstå att du har gjort ett enkelt problem synnerligen komplicerat. Först och främst har du ju halvt behandlat prepositionerna, men missat en del av dem (till, til, of, y, i, från, e, sur, över, för att nämna de som jag snubblat över). Däri ligger det komplicerade i din behandling. När man nu i statistiken finner sådana efternamn som Två, Tre, och, ätt, of, till, til, und, blad, y, i, från, e, dite och sur, kan man givetvis bortse från dessa skönhetsfel, men problemet är ju att bakom dessa ligger information som man mycket gärna skulle vilja ha. Tror du inte till exempel att medlemmar i släkten 'Bernadotte af Wisborg' skulle vara intresserade av hur många medlemmar i hans släktgren som förekommer i en viss databas. Du försvarar din ståndpunkt med att det finns så många som har dubbelnamn ex. 'Lindström Svensson'. Är det en större olägenhet att redovisa dessa som kombinationer i stället för delar än att man missar de stora ätterna, vars namn består av flera ord. Varför påstår jag att problemet är enkelt. Jo om du behandlar hela efternamnet som en enhet i statistiken behöver du ju inte grubbla över prepositioner och konjunktioner. Jag skulle i alla fall bli mycket gladare. Snälla Henrik ändra på detta. Denna statistik är nämligen mycket användbar då man söker i varandras databaser efter gemensamma individer. Ursäkta mig om jag låter grinig över en detalj i ett mycket fint program - helt överlägset andra släktprogram.
Hälsningar
Uppdelningen av efternamn beror på att jag betraktat t ex efternamnet "Lindgren Larsson" som två st namn
"Lindgren" resp "Larsson". Samma sak med t ex "Andersson (född Persson)".
Tyvärr leder detta dock till att t ex "Oxenstierna af Eka och Lindö" betraktas
som fyra namn.
MVH Henrik Dannberg
6:e september 2005, Fredrik Böling: som jag noterat är att när jag lagt in tillräckligt många generationer bakåt, så slutar referensnumret att visas, det står bara LXIV:**********,
Individnr visas inte för generation 64 eller högre beroende på att talen blir
orimbligt stora (t ex mellan 1 och 18446744073709551616 för generation 54).
MVH Henrik Dannberg
|
| Copyright © 1998-2009 Dannbergs Data |