Startsida | Nyheter | Funktioner | Ladda hem | Köp licens | Support | Gästbok | Länkar |




Gästbok, februari 2006


25:e februari 2006, Peppe Eriksson:

Hej!
Tack för ett mycket bra program. Jag har använt det i flera år, och tycker det utmärkt. Har provat demos av olika proram och visst finns det funktioner som är väldigt bra i andra program. Jmfr. Kopplingen till kartor i DIS. Men vilken "tröskel" till att begripa vad man håller på med! För att inte tala om användargränsnittet!
Men några idéer/önskemål har jag förståss.
1. En funktion för sök och ersätt, i likhet med många ordbehandlinsprogram vore önskvärd.
2. Möjlighet att välja typsnitt för olika delar av utskrifter och på skärmen. Kursiv stil gör sig inte särskilt bra på skärm. Jmfr. Sitat ur källor.

Hälsningar, Peppe


23:e februari 2006, Marianne Ardemark:

Hej kan någon hjälpa mig med detta.
Två brödrar är gifta med två systrar.
Hur skall man göra för att det inte skall bli dubbleter i arkivet.
Har skrivit in det tidigare men får då flera dubbleter.
Hoppas på hjälp.

Marianne Ardemark

Du behöver bara registrera en person en gång. Via listrutorna för Far resp Mor i dialogen Personuppgifter kan du sedan koppla ett barn till redan befintliga föräldrar.
MVH Henrik Dannberg


13:e februari 2006, Johnny Lindqvist:

Hej igen

När jag ändå är igång funderar jag på varför sökt person försvinner i det högra fältet när jag går över till katalogfliken. Jag får fram personen igen när jag går in på ”Person” / ”Gå till” i verktygsfältet. Det har inte varit något större problem, men i alla fall.

Johnny

Välj fliken Sökresultat igen så får du fram den person du söker.
MVH Henrik Dannberg


13:e februari 2006, Johnny Lindqvist:

Hej

I mitt samlade släktarkiv har jag 153 593 själar inkörda. Det funkar men det går trögt vid start och spara ( ca 15 min ) men för övrigt går det bra.

Johnny Lindqvist


13:e februari 2006, Johnny Lindqvist:

Hej

Som alla andra vill jag åter igen tacka för ett bra och enkelt program.

Men…

Det jag saknar är möjligheten att kunna koppla dubbletter när man får in det i systemet.

När man importerar en GED-släktfil i en annan befintlig fil kan man få upp en lista på eventuella felaktigheter. Då finns det ett siffervärde som syns. Jag är inte säker men det är väl en typ av radräknare i systemet.

Skulle inte det kunna användas och med hjälp av det skapa ett RIN-värde som finns i en del andra släktprogram?

Idag använder jag ”MinSläkt” som huvudprogram, men för att åtgärda dubbletter får jag spara de två släktfilerna som GED-filer. Dessa två importerar jag sedan i ett program som heter ”Ancestry Family Tree” Det programmet har ”merge”-funktion.

När jag har kopplat de dubbletter som jag har funnit får jag spara hela filen igen som en GED-fil och sedan importera in det i ”MinSläkt”.

Det funkar men är lite omständligt. De mesta av noteringar och annan historik följer i alla fall med genom hela processen.

Ett problem med att göra så här är att de bildlänkar som jag har i ”MinSläkt” tappas bort och måste sedan länkas om.

Johnny Lindqvist


13:e februari 2006, Johnny Lindqvist:

Hej

Den 4 februari frågar Janne efter om det finns ett register över svenska kungar.

medlem.spray.se/historiskakungar kan man se en bra uppställning över våra monarker.

Om man vill kan detta kanske användas för att göra ett släktträd.

Kanske man bör ta kontakt med tjejen Anette som har gjort sammanställningen.

Hon kanske har alltsammans i ett släktprogram som man kan få en GED-fil från.

På hennes hemsida finns det möjlighet att nå henne mailvägen.

Johnny Lindqvist


12:e februari 2006, Jörgen Hülphers:

Hej
Jag har problem med diagramutskrifter. När jag skriver ut ett stort diagram (30 A4 sidor) så hamnar en del personer i pappersskarvarna.
Finns det något smart sätt att undvika det här?

Tyvärr kan detta inträffa. Det man kan göra är att klippa eller skära noga efter passmärkena och klistra ihop arken så att skarvarna inte syns.

MVH Henrik Dannberg


10:e februari 2006, Hans Rosenlund:

Jag har ett par som varit gifta och sedan skilt sig, men jag har inga datum på dessa händelser. MinSläkt sorterar då händelserna så, att Skilsmässa kommer först och sedan Vigsel. Ännu värre blir det om personen varit gift och skild två gånger; då kan det t ex råka sorteras: 'Skild från A' - 'Skild från B' - 'Gift med B' - 'Gift med A'! Jag märker också att om jag ändrar i noteringarna kan jag sortera om de inbördes händelserna av samma slag, men jag kan inte komma på hur detta påverkar - t ex går det inte att skriva 1,2...!

Skulle det vara möjligt att programmera MiS så, att det sorteras tvärtom (och varje partner sammanhållen) i det fall att man saknar datum, eller bara har datum för den ena händelsen? Det är väl otvetydigt så att, liksom död och begravning, vigsel kommer före skilsmässa mellan två givna personer (om de inte gått igenom hela processen två gånger, men då får man kanske ta till extraordinära lösningar!) och att skilsmässa från en person kommer före giftermål med nästa.

Jag har i många fall svårt att göra en kvalificerad gissning av typen 'omkring 1990', vilket ju är en rekommenderad lösning på liknande problem som varit aktuella på denna sida. En lösning vore ju om man kunde relatera två händelser till varandra, typ Gift 'före' Skilsmässa, eller sortera alla händelser utan datum. Vad kan vara möjligt att åstadkomma framöver, Henrik?

mvh

Hans Rosenlund

Tyvärr kan jag idag inte lova något bestämt angående nya fuktioner i programmet. Den möjlighet som finns idag är att ange ungefärliga datum, t ex "efter 1923" för skilsmässan om man vet att giftermålet skedde 1923.
MVH Henrik Dannberg


9:e februari 2006, Magnus Bojmar:

Angående frågan 5:e februari, om att det inte går att starta MinSläkt inloggad som Gäst. Ni skrev då att man skulle logga in som gäst och installera programmet igen.

Jag testade att installera MinSläkt inloggad som Gäst. Men det gick heller inte. Jag har för mig att det oftast inte fungerar installera några program inloggad som Gäst i Windows xp. Vad är felet? Ska man inte alls kunna köra MinSläkt om man är inloggad som Gäst?

Vänliga hälsningar Magnus Bojmar

Jag ska snarast försöka undersöka saken lite närmare.

Felet ska nu vara rättat. Om du laddar hem och installerar MinSläkt igen ska det gå att köra MinSläkt även som Gäst i Windows XP. Dock går det inte att installera MinSläkt som Gäst. Windows XP tillåter inte detta.

MVH Henrik Dannberg


6:e februari 2006, Mats Geijer:

historiska-personer.nu/ finns ett omfattande register över svenska regenter och deras släktingar. Registret är skapat med hjälp av Min Släkt, men det finns ingen mis-fil för nedladdning.

Hälsningar

Mats Geijer


5:e februari 2006, Mikael Persson:

Jannes fråga får mig att formulera något som jag funderat över ett tag: Finns det någon som lagt in ÄSF (något/några av häftena)? Jag har tänkt göra det (fast kanske inte med alla källorna, utan mer som en slags översikt) men vill inte heller göra dubbelarbete om det går att undvika.

Hälsningar, Mikael Persson


5:e februari 2006, Maj-Britt Bojmar:

Varför kan man inte starta MinSläkt när man är inloggad som Gäst?

MinSläkt kan användas av den användare som man är inloggad som när man installerar programmet. Logga därför in som Gäst och installera MinSläkt igen.
MVH Henrik Dannberg


4:e februari 2006, Janne:

Hej,
finns det någon som lagt upp sveriges kungar o regenter i ett mis-register, som man kan få ladda ner någonstans. Det skulle vara intressant att få ögna lite i dylikt material! Bäst att fråga, innan man sätter igång själv .

Mvh
/Janne





Copyright © 1998-2009 Dannbergs Data