|
|
|
| Startsida | | | Nyheter | | | Funktioner | | | Ladda hem | | | Köp licens | | | Support | | | Gästbok | | | Länkar | | |
Gästbok, oktober 200923:e oktober, Peter Niwong: Hej Henrik! Jag har upptäckt något skumt. Om jag startar ett "nytt släktarkiv" så ärver det alla "Egna personliga händelser" och även alla "Egna familjehändelser" Försökte rensa genom att exportera till gedcom och i steg 5 välja bort alla händelser som var oönskade, men de följer ändå med. Jag kan inte heller markera en sådan händelse och ta bort den, trots att händelsen inte är kopplad till någon person i det nya arkivet. Hur gör jag för att bli av med oönskade händelser? Hälsningar Peter Niwong
Icke använda händelsetyper försvinner efter omstart av programmet. 22:e oktober, Kenneth Petersson: Hej och tack för ett kanon program.
Har använt MinSläkt ett tag nu och har även nyttjat HTML generatorn. //Kpeson 21:e oktober, Christian Andersson: Hej igen Menyvalet är det inget större fel på. Möjligen kunde det stå "Lägg till familjemedlem" i stället för "Ny familjemedlem" Men om man väljer "Far" i menyn så står det "Ny far till NN" högst upp i fyllerirutan. Det är det som är så förvillande. Man vill ju ge NN en far, inte en ny far. Samma sak med mor och det är om inte fel så är det onödigt när det gäller övriga familjemedlemmar.
OK, då är jag med. Ska försöka fixa detta i nästa version. 21:e oktober, Christian Andersson: Hej Henrik Jag har flera nya användare som har blivit mycket förvirrade av det här med ny far, ny mor o.s.v Jag kan förstå dem, man lägger ju in en far, inte någon ny far! Ska man lägga in en ny bror så förutsätter det ju att det redan finns en eller flera bröder o.s.v. Så varför använda ordet ny över huvud taget i det här sammanhanget?
Jag vet att "ny" används som ett slags onödigt och felaktigt utfyllnadsord i många sammanhang.
Till exempel registrera ett nytt användarkonto när man menar registrera ett användarkonto.
Under Person-menyn finns ett alternativ "Ny person" som används för att registrera en ny person
till skillad från att redigera en existerande person. I likhet med detta finns även ett
alternativ som heter "Ny familjemedlem". Är det det dessa menyval du syftar på? 21:e oktober, Eva Ahlbom: Åh, tack - nu har jag dem igen/Eva 20:e oktober, Eva Ahlbom:
Hej alla,
Med vänlig hälsning
Markera rapporten och välj Egenskaper under höger-menyn. Inställningen gör du sedan under fliken Uppgifter. 20:e oktober, Christian Andersson: Hej Tommy Jag tror inte det vore så svårt att lägga till den funktionen i HTML-exporten men det kan ju bara Henrik svara på. Jag tror inte heller det vore så svårt att bygga in ett stöd för att på ett enkelt sätt kunna göra en snygg startsida. Det är visserligen inte så svårt att knåpa ihop en egen startsida. Har man lite kunskaper när det gäller HTML så kan man ge sig på att göra något snitsigt med den övre ramen. Att sitta och lägga in bakgrundbilder för hand på alla personakter och antavlor är knappast görbart. Jag vet inte heller om det blir så snyggt: www.klaura.se/smorosten/kraak/index.html
Med vänlig hälsning 17:e oktober, Tommy Johansson: Hej ! Är det för avancerat att göra så att man kan lägga in egna bakgrunder till HTML exporten i min släkt. MVH Tommy Johansson 17:e oktober, Christian Andersson: Hej Jag däremot tycker att det skulle bli stora problem. Om jag slår ihop tre databaser på vardera 12000 individer inför varje uppladdning innebär det att 24000 individer får ny identitet och det är inte bra. Om jag har gjort en GEDCOM export/import av dessa databaser under tiden så får alla 36000 ny identitet. Hur den "normale" användaren ser ut är svårt att sia om när man inte har gjort någon undersökning. Men jag föredrar att använda ordet vanlig i det här sammanhanget. Jag försöker lära ut vad HTML-export är och vad man kan göra i GEDCOM. Och då i ANSI-varianten med svenska tecken. Ska den genomsnittlige användaren stå tillbaka för några få "proffs"? Ska MinSläkt degenereras från ett fullvärdigt program till ett inmatningsverktyg för TNG eller något annat program? Har inte TNG en egen inmatningsfunktion? Ta inte bort något som fungerar bra för en majoritet av användarna. Jag har sagt det förut men det förtjänar att upprepas. Gör alla nya påhitt valbara, så blir alla nöjda. Det är så lätt att bara se till sig själv och bortse från alla andra. Krångla inte till MinSläkt! Allra minst om det skulle innebära en fördyring. Jag kan hålla med om att programmet är mycket prisvärt men det och enkelheten lockar många nya användare. Jag skulle tro att jag har hjälpt till en hel del med den saken. Ett annat argument är att MinSläkt har en nätversion som går utanpå det mesta. Sedan förstår jag inte vitsen med att lägga ut tiotusentals "släktingar" på nätet men det är kanske inte något jag ska ha synpunkter på. Men fortsätt att satsa på "normala" användare, jag tror att det lönar sig i längden. Själv kan jag ju fortsätta att använda en äldre version av programmet. Att ladda upp 36000 filer är inga problem om man har en hyfsad uppkoppling.
Med vänlig hälsning 15:e oktober, Jan Lindh:
Hej,
Jag testade och började använda TNG för att jag anser det behövs en databaslösning när man har många individer och jag är mycket nöjd med det.
Mvh 13:e oktober, Hans Rosenlund: Hej, Det pågår en intressant diskussion på Anbytarforum där MinSläkt ständigt är på tapeten. Det handlar om smart web-publicering via programmet TNG (som är ett av flera alternativ), där man enkelt laddar upp en exporterad GEDCOM-fil från sitt vanliga släktforskarprogram. I diskussionen framträder många varma anhängare av MiS, men ett stort problem är genereringen av nya ID-nummer vid export, vilket gör att det blir oordning i databasen vid uppdateringar. Olyckligtvis verkar flera användare överge MiS pga denna olägenhet - men med stor sorg och vånda, tycks det. Jag förstår det. Jag har lyft denna fråga tidigare, men ser nu anledning att återkomma. Finns det någon möjlighet att du, Henrik, skulle kunna lägga in fasta ID-nummer i MinSläkt, t ex RIN??? Vi vet att du håller hårt på programmets enkelhet, men det borde inte försvåra användningen med ett sådant val! Vi vet också att din arbetstid inte är obegränsad, men vi är många som så väldigt gärna vill ha kvar MinSläkt som huvudprogram eftersom det är oslagbart i många hänseenden.
Hälsningar,
Jag har funderingar i på ett sådant unikt index. Det är dock inte helt enkelt. Så länge man bara
exporterar går det bra. Vid import blir det däremot svårt att alltid behålla importerade
personers index. Likaså ändras indexet om man tar bort och därefter lägger till en person igen. 9:e oktober, Johnny Wahlberg: Hallå Angående färger, varför inte tillåta alla färger, jag är säker på att det finns folk som vill färgmarkera olika delar av släkten av olika anledningar. Med färger är det lätt att överblicka vad som tillhör vad. En anna sak som jag saknar är en merge funktion. Tex om man har en backup av släkten och sen råkar föra in en del uppgifter i backupp filen så vill jag i alla fall kunna lägga ihop uppgifterna. Alltså dubletter med olika innehåll ska läggas ihop en person med bådas innehåll. Johnny |
| Copyright © 1998-2009 Dannbergs Data |